تقسیط مهریه مسقط حق حبس زوجه نیست.

          قابل توجه آقایانی که با جیب خالی مبادرت به ازدواج مینمایند!

 میتوانید قسطی بپردازید، ولی عیال در منزل ابوی تشریف خواهند داشت تا اینکه شما تمام مهریه رابپردازید!!!

رای شماره ۷۰۸ـ ۲۲/۵/۱۳۸۷ وحدت رویه هیات عمومی
به موجب ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. ضمناً در صورت احراز عسرت زوج، وی می‌توانـد که مهر را به نحو اقسـاط پرداخت کند. با توجـه به حکم قانونی ماده مذکور که مطلق مهر مورد نظر بوده و با عنایت به میزان مهر که با توافق طرفین تعیین گردیده، صدور حکم تقسیط که صرفاً ناشی از عسر و حرج زوج در پرداخت یک جای مهر بوده مسقط حق حبس زوجه نیست و حق او را مخدوش و حاکمیت اراده وی را متزلزل نمی‌سازد، مگر به رضای مشارالیها، زیرا اولاً حق حبس و حرج دو مقوله جداگانه است که یکی در دیگری موثر نیست. ثانیاً موضوع مهر در ماده مزبور دلالت صریح به دریافت کل مهرداشته و اخذ قسط یا اقساطی از آن دلیل بر دریافت مهر به معنای آنچه مورد نظر زوجه در هنگام عقد نکاح بوده، نیست. بنابه مراتب رای شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان که موافق با این نظر است منطبق باقانون تشخیص می‌شود.
این رای بر طبق ماده ۲۷۰ قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری در موارد مشابه برای دادگاه‌ها و شعب دیوان عالی کشور لازم‌الاتباع می‌باشد.

 1. محمد می‌گه:

  ممنون از تشویقتان جهت گرفتن مهریه از مرد ذلیلم

 2. شوخی با حقوق می‌گه:

  مرسی از مطالبتون استفاده کردیم
  گفته بودید تمایل دارید مطالب غیر جدی بنویسید ولی امکانش در این وب نیست
  من قصد دارم یک مجله حقوقی الکترونیکی راه بینداز م و از دوستان دعوت به همکاری می کنم اگر مایل بودید مطالبتون درج شه اطلاع بدید
  اگر هم به ادبیات علاقه مندید
  به وب ادبیم خوشحال می شم سر بزنید
  http://www.dshm.blogfa.com

 3. علیرضا می‌گه:

  با تشکر از تشویق جوانان به ازدواج

 4. محمد می‌گه:

  سلام دوست عزیز اول اینکه ممنون به وبلاگ بنده حقیر سر زدید در ثانی وبلاگتون بروز و جالبه اگه خواستید من شمارو لینگ میکنم.لطفا نظرتون رو دراین مورد برام بگید.